Latino Domino

Czyli Domino Latynoamerykańskie. Gra się tylko i wyłącznie parami. Gracze tworzący parę muszą siedzieć naprzeciwko siebie podobnie jak przy grze w karty. Popularny sposób gry w całej Ameryce Łacińskiej (z Karaibami włącznie) oraz w Hiszpanii. Pełni temperamentu gracze z tamtego regionu posługują się podczas gry się barwnym żargonem na określenie układów kości i sytuacji w grze. Gra ta posiada wiele wariantów różniących się głównie prowadzeniem punktacji oraz otwarciem. Gra się w prawą stronę (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

Cel: domino!
Liczba graczy: 4 ale grających parami 2 na 2
Rozdanie: po 7 kamieni
Spinner: brak
Otwarcie: pierwszą partię rozpoczyna gracz mający dublet szóstek [6|6]; kolejną partię rozpoczyna gracz, który wygrał poprzednią (lub jego partner); w przypadku remisu kolejną partię rozpoczyna gracz z pary, która otwierała rozdanie remisowe
Dobieranie: brak talonu
Zasady gry:

 • liczba oczek stykających się połówek kamieni musi być identyczna; przykład: [5|1][1|3][3|2]
 • każdy gracz w swojej kolejce dokłada tylko jeden kamień
 • jeżeli gracz nie ma kamienia, który może zgrać musi opuścić kolejkę (pasuje)
 • dublety dokłada się prostopadle do łańcucha (ale nie zawsze…)

Wygrana:

 • przez domino!: zwycięża para, której jeden z graczy jako pierwszy wyłożył wszystkie swoje kamienie na stół;
 • na punkty: gdy wszyscy spasują zwycięża para, której suma oczek na wszystkich pozostałych im kamieniach jest mniejsza

Punktacja: po zakończeniu rozdania para, która wygrała „przez domino!” lub „na punkty” otrzymuje sumę oczek z kamieni jakie pozostały w rękach ich przeciwników; przy remisie nikt nie zdobywa punktów; gracze grają kolejne rozdania aż jedna z par nie ugra 100 (lub 200) punktów;

basic
Warianty:
Dominó Internacional. Reguły stosowane głównie w Hiszpanii oraz na turniejach międzynarodowych. Pierwszą partię rozpoczyna gracz wybrany przez losowanie: każdy gracz ciągnie z talonu po jednym kamieniu i kto wyciągnie „najcięższy” – zaczyna. Zwycięska para dopisuje do swojego konta sumę oczek z kamieni jakie pozostały w rękach wszystkim graczom. Przy remisie nikt nie otrzymuje punktów a kolejne rozdanie rozpocznie gracz siedzący po prawej stronie gracza, który rozpoczął rozdanie remisowe. Gra się do 200 lub 300 punktów. W tej formule rozgrywane są mecze między ekipami. Ekipa składa się z 3 par. Starcie rozgrywane jest na 3 stołach i pary zmieniają się po rozgrywce do 200 (lub 300). Jednak punkty z rozgrywki są dodawane do konta danej ekipy. Zwycięża ekipa, która zgromadzi więcej punktów po ustalonej liczbie rozgrywek.
Dominó Venezolano. Gra się do 100. Pierwszą partię rozpoczyna gracz mający dublet szóstek [6|6] a kolejną – gracz siedzący po prawej gracza, który zaczynał poprzednie rozdanie. W zależności od regionu zwycięzcy dopisuję do swojego konta oczka tylko z kamieni przeciwników albo z kamieni jakie pozostały wszystkim.
Dominó Ponce. Wariant gry, który został stworzony przez studentów uniwersytetu w mieście Ponce (Portoryka). Wariant dla lubiących grę szybką i ofensywną. Znany jest także jako Doscientos i pod tą nazwą umieszczono na tym portalu jako opis osobnej gry.
Dominó 500. Wariant Latino Domino pochodzący z Portoryka. Charakteryzuje się dużą ilością premii i grą do 500 punktów. Pełny opis tej gry umieszczono na tym portalu pod nazwą Quinientos.
Dominó de Republica Dominicana. W Republice Dominikany oprócz reguł zwanych oficjalnymi istnieją również zwyczajowe reguły nieoficjalne zwane regułami podwórkowymi. Reguły oficjalne są ogólnie zgodne z podstawowymi zasadami Latino Domino.
Przedstawię więc niektóre reguły stosowane przy grze podwórkowej:

 • zwycięzcy dopisuję do swojego konta oczka z kamieni jakie pozostały wszystkim
 • przy blokadzie: blokujący porównuje swoje kamienie z kamieniami gracza, który zagrywa bezpośrednio po nim; wygrywa ta para, której gracz ma mniej oczek
 • gracz, który zablokuje innych graczy a samo potrafi zgrać kolejny kamień otrzymuje premię (25 lub 30 punktów)
 • otwierający zgrywa pierwszy kamień w rozdaniu a kolejny gracz (jego przeciwnik) nie ma kamienia do zgrania – otwierający otrzymuję premię za otwarcie (25 lub 30 punktów)
 • capicua – gracz wygrywa „przez domino!” ale swój ostatni kamień może zgrać do dowolnego końca łańcucha i niej jest on dubletem (premia: 25 lub 30 punktów)

Dominó Cubano. Na Kubie do gry w domino partnerskie używa się powszechnie domina dziewiątkowego. Pełny opis tej gry na tym portalu zamieszono pod nazwą Domino Kubańskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s