Klasyczne domino grane z jednym spinnerem. W żargonie graczy w domino spinner to dublet, do którego możemy dokładać dodatkowe kamienie również do jego krótszych boków czyli może się on stykać z więcej niż dwoma kamieniami. Charakterystyczny dla tej gry jest przymus utworzenia przez graczy na początku rozdania krzyża poprzez dołożenie do pierwszego dubletu czterech ramion z pasujących kamieni. Potem gracze muszą dołożyć cztery dublety, po jednym do każdego ramienia krzyża. Dopiero po zbudowaniu „krzyża maltańskiego” grę można kontynuować dokładając kamienie do czterech końcówek układu zamiast do dwóch jak w klasycznym dominie.
Cel: domino!
Liczba graczy: 2-4
Rozdanie: 2 graczy – 7 kamieni, 3 lub 4 graczy – 5 kamieni
Otwarcie: wychodzi gracz mający najwyższy dublet
Spinner: dublet wyłożony przez otwierającego; w pierwszej kolejności należy uformować „krzyż maltański” wokół spinnera czyli dołożyć do niego 4 kamienie, następnie do każdego ramienia dołożyć dublet i dopiero wtedy można dokładać kamienie do dowolnego ramienia;
Dobieranie: gracz dobiera aż wyciągnie kamień, który może od razu zgrać
Zasady gry:
- w pierwszej kolejności należy uformować „krzyż maltański” (patrz: Spinner)
- liczba oczek stykających się połówek kamieni musi być identyczna;
przykład: [5|1][1|3][3|2] - każdy gracz dokłada tylko jeden kamień w swojej kolejce
- jeżeli gracz nie ma kamienia, który może zgrać – dobiera z talonu; jeżeli talon jest pusty musi opuścić kolejkę (pasuje)
- dublety dokłada się prostopadle do łańcucha
Wygrana:
- przez domino!: zwycięża gracz, który jako pierwszy wyłożył wszystkie swoje kamienie na stół
- na punkty: gdy wszyscy spasują zwycięża gracz, któremu pozostały kamienie o najmniejszej liczbie oczek
Punktacja: zwycięzca otrzymuje sumę oczek z kamieni jakie pozostały w rękach jego przeciwników; rozgrywka toczy się do 100 punktów.
przykład: jedna z możliwych konfiguracji „krzyża maltańskiego” z [5|5] jako spinnerem otwierającym; dopiero od tego momentu gracze mogą dokładać kamienie do dowolnego ramienia