Chicken Foot (Kurza Stopa!)

Kurza Stopa! czyli Chicken Foot jest grą, która powstała i stała się popularna w USA oraz Meksyku w pod koniec ubiegłego stulecia. W oryginale grywana jest z użyciem domina dziewiątkowego z kolorowymi kropkami. W grze tej każdy zgrany dublet pełni rolę spinnera. W żargonie graczy w domino spinner to dublet, do którego możemy dokładać dodatkowe kamienie czyli może się on stykać z więcej niż dwoma kamieniami. W naszym przypadku każdy dublet (oprócz pierwszego) zwany jest „kurzą stopą” i wymaga aby w pierwszej kolejności dołożyć do niego w charakterystyczny sposób trzy pasujące kamienie („pazury”). Dopiero potem można kontynuować grę czyli dołożyć albo zwykły kamień albo kolejny dublet („kurzą stopę”).

Cel: domino!
Liczba graczy: 2-10
Rozdanie: 2 graczy – 21 kamieni, 3 – 13 kamieni, 4 – 11 kamieni, 5 – 8 kamieni, 6 – 7 kamieni, 7 – 6 kamieni, 8 – 5 kamieni, 9 – 5 kamieni, 10 – 4 kamienie
Otwarcie: pierwszą grę rozpoczyna gracz mający [9-9], drugą – [8-8] itd.; jeżeli żaden z graczy nie ma wymaganego dubletu dobierają kolejno po jednym kamieniu aż do skutku; dobieranie rozpoczyna zwycięzca poprzedniej partii; w pierwszej kolejności należy uformować krzyż wokół dubletu otwierającego czyli dołożyć do niego 4 kamienie; potem dołożyć pierwszą „kurzą stopę” wraz z „pazurami” czyli dublet oraz trzy kamienie pasujące do niego; krzyż wraz pierwszą kurzą stopą nazywany jest „kurczakiem”; do „kurczaka” można dołożyć dowolny kamień!

KS03_1

Spinner: każdy dublet!; każdy dołożony dublet wymaga dołożenia do niego w pierwszej kolejności trzech kamieni aby można było kontynuować grę; gracz kładący dublet informuje o tym pozostałych graczy mówiąc: „kurza stopa!”

KS02_1

Dobieranie: gracz dobiera jeden kamień, który może od razu zgrać
Zasady gry:

  • liczba oczek stykających się połówek kamieni musi być identyczna;
    przykład: [5-1][1-3][3-2]
  • każdy gracz w swojej kolejce dokłada tylko jeden kamień
  • jeżeli gracz nie ma kamienia, który może zgrać – dobiera z talonu; jeżeli talon jest pusty musi opuścić kolejkę (pasuje)
  • dublety dokłada się prostopadle do łańcucha
  • każdy dołożony dublet wymaga dołożenia do niego w pierwszej kolejności trzech kamieni (patrz: Spinner)
  • rozpoczęciem gry jest ułożenie „krzyża” i pierwszej „kurzej stopy z pazurami” (patrz: Otwarcie)

Koniec partii:

  • przez domino!: zwycięża gracz, który jako pierwszy wyłożył wszystkie swoje kamienie na stół
  • na punkty: gdy wszyscy spasują zwycięża gracz, któremu pozostały kamienie o najmniejszej liczbie oczek

Punktacja: po każdej partii do konta każdego gracza dopisujemy sumę oczek z kamieni, które mu pozostały; w niektórych wariantach [0-0] liczy się za 25 lub za 50 punktów!
Rozgrywka: składa się z 10 partii, które kolejno rozpoczynają dublety od [9-9] do [0-0]; zwycięża gracz, który zgromadzi najmniej punktów w całej rozgrywce

KS04_2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s