Domino dziewiątkowe

Domino dziewiątkowe to komplet złożony z 55 kamieni. Posiadają one oznaczenia od 0 (mydła) do 9 oczek. Ten rodzaj domina jest praktycznie w Polsce nieznany. Są jednak rejony gdzie grywa się tylko i wyłącznie dominem dziewiątkowym. Na przykład na Kubie. Również w USA, gdzie jest dużo zwolenników domina, wielu graczy uważa, że nie warto zasiadać do innego rodzaju domina niż dziewiątkowe.

KUBA
Czterech mężczyzn siedzących na skleconych z resztek taboretach przy stole wystawionym wprost na ulicę. Grają w domino. W domino dziewiątkowe. Faceci grający w domino na ulicach Hawany czy jakiegokolwiek innego miasta na Kubie to widok normalny. Goście grają i wydawałoby się, że gra pochłania ich bez reszty. Ale oni grają na ulicy więc zaczepiają i są zaczepiani przez przechodniów, którzy stanowią mimowolnie publikę ich zmagań. Przechodnie zatrzymują się. Wszak znają się na dominie. Kto nie zna się na domino na Kubie? A domino wciąga Kubańczyków jak poker. Przechodnie zagadują wyluzowanych graczy. Chłopaki mogliby grać w jakimś ponurym mieszkaniu ale oni grają w miejscu publicznym. Dlaczego? To proste! Gra ich raduje i dzielą się tym z innymi. Pamiętajmy: radość jest zaraźliwa.

9cuba

Taki widok utrwalony został również w paradokumentalnym filmie o kubańskiej muzyce „Buena Vista Social Club”. Jest w nim taka scena: dwaj muzycy w przerwie między występami na zapleczu studia nagraniowego umilają sobie czas grając w domino.
Domino jest na Kubie nie tylko grą narodową ale i częścią kultury. Również mieszkający w USA liczni emigranci z Kuby kultywują tę tradycję. W parkach Miami można spotkać wielu „viejos” z namaszczeniem dokładających kamień do kamienia…
Na Kubie grywa się parami: dwóch na dwóch. Gracze dobierają po 10 kamieni. Grają budując łańcuch od dwóch końcach wolnych do dokładania ale bez dobierania 15 kamieni, które pozostały w talonie. Taki sposób gry na świecie nosi nazwę Domino Kubańskie.
Drugą grą pochodzącą z Kuby jest Longana. W grze tej gracze grają indywidualnie i każdy stara się zbudować swój „pociąg” szybciej niż pozostali.

KURZA STOPA!
W USA w latach 90-tych XX wieku w świecie domina pojawiła się nowa gra rodzinna. Nazywa się ona Chicken Foot czyli Kurza Stopa!. Jej cechą charakterystyczną jest to, że każdy zgrany na stół dublet musi stykać się z czterema innymi kamieniami. Oznacza to, że jeżeli gracz dołoży do układu dublet to kolejni gracze są zmuszeni dołożyć trzy pasujące do niego kamienie. Używam tej gry aby propagować domino. Przychodzą znajomi a ja wyciągam domino dziewiątkowe. Ludziska już są zainteresowani bo to coś innego (ale niby znanego). Pytają: jak się w to gra? czy inaczej niż w domino szóstkowe? Proponuję im partyjkę w Kurza Stopę! bo w to można pograć w 4-6 osób i zasadniczo różni się to od ich pojęcia o grze w domino. Ponadto bez trudu grają w to zarówno dorośli jak i dzieci. Można rzec, że Kurza Stopa! pełni rolę ambasadora domina w moim domu.
Gra ta pomimo swojego rodzinnego charakteru grana z prowadzeniem skrupulatnej punktacji w 3 lub 4 osoby szybko przeradza się w grę typu „cutthroat”. „Cutthroat” czyli „podcięcie gardła” to angielskojęzyczny termin odnoszący się do gry, w której gdy jakiś gracz blisko jest wygrania, to inni gracz nieformalnie jednoczą się w grze przeciwko prowadzącemu.
W USA sprzedaje się specjalne zestawy domina dedykowane tej grze pod handlową (zastrzeżoną) nazwą ChickenFoot. Zestaw taki składa się z domina dziewiątkowego z kolorowymi kropkami oraz oryginalnej instrukcji.

9chicken

GDZIE KUPIĆ?
Ponieważ kilka lat temu domino dziewiątkowe było w Polsce nie do zdobycia pierwszy swój komplet wykonałem własnoręcznie. Wykorzystałem do tego celu dwa tanie komplety drewnianego domina szóstkowego typu „made in china”. Pełny opis zamieściłem w artykule Domino Dziewiątkowe DIY.
W Polsce najłatwiej kupić domino dziewiątkowe przez internet.

GRY
W zasadzie dominem dziewiątkowym można grać w wszystkie gry rozgrywane dominem szóstkowym. Domino dziewiątkowe stosuje się wtedy gdy do gry zasiada od 6 do 9 osób. Należy wówczas zmienić ilość kamieni rozdawanych na początku partii w stosunku do zalecanych przy opisie gry rozgrywanej dominem szóstkowym. Osobiście przy grach z dobieraniem preferuję zasadę, że ok. 40 kamieni powinno trafić w ręce graczy a ok.15 pozostać w talonie. Oznacza to przykładowo, że grając w 5 osób gracze dobierają na początku partii po 8 kamieni. Pozostałe zasady gry pozostają bez zmian.

Istnieje jednak kilka gier, które powinny być rozgrywane tylko i wyłącznie dominem dziewiątkowym. Oprócz gier omówionych powyżej warto zagrać w takie klasyczne gry z jednym spinnerem jak CyprysKrzyż lub Krzyż Maltański. Grając w 3 lub 4 osoby domino dziewiątkowe w zupełności wystarczy do gry w Mexican Train.  Godną polecenie jest również gra będąca wariantem Remika Kostkowego o nazwie Remino. Zwolennicy gier typu matador mogą zagrać w Szalone.10. Graczy lubiących gry „jeden na jeden” zainteresuje współczesna gra Domaster, wymyślona specjalnie na domino dziewiątkowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s