Remino

Remino jest grą wzorowaną na Remiku Kostkowym bardziej znanym pod nazwą handlową RUMMIKUB. Jednakże w naszym przypadku do gry zamiast specjalnego zestawu kostek najlepiej użyć kompletu domina dziewiątkowego. Można grać również dominem dwunastkowym lub dwoma kompletami domina szóstkowego.

Cel gry: zdobyć 100 punktów
Ilość graczy: 2-4
Cyfra:
Domino dzielimy na cyfry: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” itd. Cyfra jest niby odpowiednikiem koloru w kartach. Ale odmiennie niż w talii kart każdy kamień (poza dubletami) przynależy do dwóch cyfr.
Układy kostek:
Gra polega na wykładaniu na stół utworzonych przez gracza układów kamieni. Mogą to być serie albo grupy.
Seria składa się z co najmniej trzech kamieni o kolejnych numerach z jednej cyfry
przykład [3-8][4-8][5-8]
Grupa to trzy lub cztery kamienie, które mają taką samą liczbę oczek ale są różne
przykład [0-7][1-6][3-4]
Rozdanie:
Pierwszego rozdającego wybiera się przez losowanie. Potem rozdaje kolejny gracz z lewej. Rozdający miesza kamienie na stole. Każdy z graczy dobiera po 8 kamieni. Grę rozpoczyna rozdający.
Otwarcie:
Jeżeli gracz, na którego przypada kolejka zgromadził jeden lub kilka układów może wyłożyć je na stół. Nie musi wykładać wszystkich posiadanych grup i serii. Jeżeli gracz nie ma układów pozwalających na otwarcie, bierze z talonu jeden kamień i do gry przystępuje następny gracz, w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara.
Manipulacje:
Jeżeli gracz wyłożył otwarcie, może wykonywać manipulacje czyli przebudowywać układy leżące na stole. Musi jednak wyłożyć w każdym ruchu co najmniej jeden kamień. Jeśli nie może tego zrobić, dobiera z talonu jeden kamień.

1) Dodawanie kamieni do układów na stole

Gracz posiada: [2-5] [6-8]
Stół:
[3-8][4-8][5-8]
[0-7][1-6][3-4]
Gracz dokłada swoje kamienie i otrzymujemy:
[3-8][4-8][5-8][6-8]
[2-5][0-7][1-6][3-4]

2) Wykorzystanie kamienia leżącego na stole do utworzenia nowej serii

Gracz posiada: [1-4][3-4]
Stół:
[0-6][1-5][2-4][3-3]
Gracz przekłada [2-4] , dokłada swoje kamienie i otrzymujemy:
[1-4][2-4][3-4]
[0-6][1-5][3-3]

3) Utworzenie z serii leżącej na stole nowej serii oraz nowej grupy

Gracz posiada: [5-4] [1-5][3-3]
Stół:
[2-4][3-4][4-4]
Gracz przekłada [2-4] , dokłada swoje kamienie i otrzymujemy:
[3-4][4-4][5-4]
[2-4][1-5][3-3]

Joker
Jokery to dwa kamienie: najniższy i najwyższy dublet. W przypadku domina dziewiątkowego to [0-0] oraz [9-9]. Jokera może zastąpić każdy kamień w serii lub w grupie. Joker ma taką samą wartość jak kamień, który zastępuje. Jeżeli na stole leży układ z jokerem, a gracz ma kamień, który go zastępuje, może zabrać jokera, a na to miejsce położyć swój kamień. Musi jednak w tej samej kolejce wyłożyć jokera w innej serii lub grupie – nie może go sobie zostawić. Jeżeli na końcu gry graczowi pozostanie joker, liczy się za niego 30 punktów.
Zakończenie gry
Gra kończy się, gry jeden z graczy wyłoży na stół wszystkie swoje kamienie. Zostaje on zwycięzcą. Czasami może się zdarzyć, że w talonie zabraknie kamieni, zanim ktokolwiek zakończy grę. Zwycięzcą zostaje wtedy gracz, który ma najmniejszą sumę oczek na kamieniach jakie mu pozostały. Gracz , który zwyciężył partię dopisuje do swojego konta liczbę punktów równą sumie oczek na kamieniach, które pozostały w rękach jego przeciwników.
Rozgrywkę toczy się do 100 punktów.
Strategia
Nie trzeba wykładać od razu na stół wszystkich posiadanych układów, szczególnie na początku gry. Można poczekać na wyłożenie się innych graczy, aby mieć większe możliwości manipulacji. Mając układ złożony z czterech kamieni, można wyłożyć tylko trzy z nich a czwarty sobie zostawić. W następnej kolejce będziesz miał kamień nadający się do dołożenia i unikniesz konieczności dobierania. Dotyczy to także jokera – często lepiej zachować go na później. Trzeba tylko uważać, żeby nie zostać z jokerem, gdy inny gracz wyłoży wszystkie kamienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s