Three Dozen

Jest to adaptacja koreańskiej gry Tjak-Ma-Tcho-Ki (Gra w trzy pary), którą grywa się z użyciem domina chińskiego. Europejczykowi gra ta troszeczkę przypomina Remika a Polakowi dziecięcą „grę w kuku”. Jej celem jest zameldowanie trzech par utworzonych z kostek domina zanim uczynią to inni uczestnicy gry.
Pierwowzór koreański rozgrywa się na pieniądze. Ważne jest w nim również w jaki sposób utworzona jest ostatnia para bo od tego zależy czy kończący partię wygrywa pieniądze od wszystkich czy tylko od gracza, który odrzucił ostatni kamień.

Cel: zameldowanie trzech par
Ilość graczy: 2-5
Rozdanie: otwierający – 6 kamieni, pozostali po 5 kamieni
Dobieranie: gracz może dobierać z talonu lub zabrać wyrzucony kamień przez ostatniego gracza
Meldunki:

  • dwa kamienie których suma oczek wynosi 12;
    przykład [2|4][6|0]
  • dwa kolejne dublety;
    przykład [2|2][3|3]

Otwarcie: jeżeli otwierający może zameldować trzy pary czyni to i wygrywa; jeżeli melduje mniej to wykłada pary i wyrzuca jeden kamień, odkrywając jego wartość przed innymi
Zasady gry:
Każdy następny gracz po otwierającym zaczyna od dobrania kamienia. Posiada dwie możliwości. Może dobrać kamień z talonu. Może również zabrać kamień odrzucony przez ostatniego gracza pod warunkiem, że posłuży mu on do meldunku. Następnie gracz może wyłożyć posiadany meldunek (lub meldunki) na stół.
Jeżeli graczowi pozostały dwa lub więcej kamieni nie tworzących pary wyrzuca jeden kamień. Kamień ten zastępuje kamień wyrzucony przez poprzedniego gracza. Kamienie odrzucone można układać na sobie tworząc kupkę jak przy grze w karty lub pozostawiać na środku tylko jeden odkryty, zaś pozostałe poprzednio odrzucone należy odkładać na bok aby nie wymieszały się z talonem, z którego dobieramy. Jeżeli talon jest pusty należy utworzyć nowy mieszając kamienie poprzednio odrzucone.
Koniec partii: gracz melduje trzecią parę i wygrywa partię

Wersja hazardowa: gracze ustalają na początku wartość stawki za partię; przy rozliczeniu partii ważne jest jak utworzono zwycięską parę; gracz, który dobrał kamień z talonu i utworzył trzecią parę otrzymuje od każdego przeciwnika ustaloną stawkę; jeżeli jednak trzecią parę utworzył za pomocą kamienia odrzuconego przez poprzedniego gracza – cała należną wygraną wypłaca tylko gracz, który odrzucił kamień (czyli płaci za siebie oraz za pozostałych przegranych). 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s