Bingo

Jest to „karcianka” czyli gra, w której kamieni domina używa się podobnie jak kart do brania lew. Gra ta jest wzorowana na popularnej grze karcianej „66”. „66” jest wariantem mariasza i starą grą karcianą grywaną w Polsce do dzisiaj. Do grania w „66” przyznaje się Janusz Korwin-Mikke, polityk i publicysta, prywatnie zapalony gracz karciany i szachowy.

 

Ilość graczy: 2
Cyfra (Kolor)
Domino dzielimy na 7 cyfr: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” i „szóstki”. Cyfra jest odpowiednikiem koloru w kartach. Każdy kamień poza dubletami przynależy do dwóch cyfr. Najcięższym kamieniem w każdej cyfrze jest dublet (jak as w kartach). W każdej partii jedna z cyfr obierana jest jako triumf.
Starszeństwo kamieni:
1. Podwójne mydło [0|0] zwany Bingo bierze każdą lewę;
2. Dublet-triumf może być wzięty tylko przez Bingo;
3. Nie-dublet-triumf; w przypadku dwóch triumfów kamień o większej liczbie oczek bije kamień o mniejszej liczbie oczek (oprócz dubletu);
4. Kamień nie-triumf o większej liczbie oczek bije kamień nie-triumf o mniejszej liczbie oczek; w przypadku gdy spotykają się kamienie o równej liczbie oczek lewę bierze kamień zgrany jako pierwszy.
Meldunki
Gracz mający więcej niż jeden dublet może to zgłosić w chwili wychodzenia jednym z nich deklarując ile ma dubletów. Gdy weźmie lewę tym dubletem zdobywa punkty w zależności od ilości zameldowanych dubletów:
2 dublety – 20 punktów
3 dublety – 40 punktów
4 dublety – 50 punktów
5 dubletów – 60 punktów
6 dubletów – 70 punktów (lub 1 duży punkt)
7 dubletów – 210 punktów (lub 3 duże punkty)
Zasady gry:
Każdy z grających dobiera po siedem kamieni. Przeciwnik otwierającego odkrywa jeden kamień z talonu. Połówka z większą ilością oczek będzie atutem w danej rozgrywce. Kamień ten dobiera się jako ostatni (otrzymuje go wygrywający lewę).
Jako pierwszy kamień wykłada otwierający. Po każdej lewie gracze dobierają po jednym kamieniu z talonu, przy czym pierwszy dobiera ten, który przegrał lewę. Gracz, który wziął lewę, wychodzi do następnej jako pierwszy.
Rozgrywka składa się z dwóch części. W pierwszej części rozgrywki nie ma konieczności dokładania do cyfry (koloru) oraz obowiązku przebijania. Druga część rozgrywki następuje w momencie, kiedy zostaną pobrane wszystkie kamienie z talonu lub jeden z graczy „zamknie talon” (odbywa się to przez odwrócenie kamienia wyznaczającego atu). Gracz może „zamknąć talon”, tylko wtedy kiedy wziął poprzednią lewę. Po „zamknięciu talonu” gracze nie dobierają już kamieni. Gracz „zamykający talon” deklaruje w ten sposób, że uzyska w rozdaniu 70 punktów. W drugiej części rozgrywki zmieniają się zasady zgrywania kamieni: istnieje obowiązek dorzucania do cyfry (koloru) oraz obowiązek przebijania atutem, gdy nie ma się kamienia w cyfrze (kolorze) wyjścia. Za cyfrę, do której musi dołożyć przeciwnik uważa się połówkę o większej liczbie oczek albo atuty.
przykład:
triumfy „dwójki”; gracz A wychodzi [3|4]; cyfrą wyjścia jest 4; gracz B zgarnia lewę kamieniem [6|4]; gracz B wychodzi [4|2]; cyfrą wyjścia jest 2 (triumf); gracz A wychodzi [2|2] i zgarnia lewę itd.
Posiadacz meldunku zgłasza go i wychodzi obowiązkowo jednym z dubletów.

Punktacja
Punkty zdobywa się tylko za niektóre z wziętych kamieni:

 • Dublety – ilość punktów = suma oczek na obu jego połówkach (oprócz [0|0] = 14 punktów oraz dubletu-atutowego = 24 punktów)
 • Atuty – każdy to ilość oczek na obu jego połówkach; pusta połówka („mydło”) = 7 punktów
 • Dwa kamienie specjalne:
  • „duża dycha” [6|4] = 10 punktów
  • „mała trójeczka” [0|3] = 10 punktów

Pozostałe kamienie nie są punktowane.
Punkty za meldunek gracz otrzymuje pod warunkiem wzięcia lewy meldunkowym dubletem.
Celem gracza w rozdaniu jest zdobycie 70 punktów w lewach i meldunkach.
W sytuacji, kiedy żaden z graczy nie „zamknie talonu” rozgrywka trwa do wyłożenia wszystkich kamieni, a punkty za rozdanie otrzymuje ten z nich, który zdobył w nim więcej punktów (za lewy i meldunki); jeśli uzyskali jednakową liczbę, nikt nie otrzymuje punktów za rozdanie.
Za rozdanie otrzymuje się tzw. duże punkty (zwane również setami) według następujących zasad:

 • Jeśli przeciwnik wygrywającego zdobył ponad 20 punktów (tzw. woda), wygrywający otrzymuje 1 duży punkt.
 • Jeśli przeciwnik wygrywającego zdobył maksymalnie 20 punktów, wygrywający otrzymuje 2 duże punkty.
 • Jeśli przeciwnik wygrywającego nie zdobył ani jednego punktu, wygrywający otrzymuje 3 duże punkty.
 • Jeśli gracz, który „zamknął talon” i nie zdobył do końca rozgrywki 70 punktów, jego przeciwnik otrzymuje 2 duże punkty.

Gra kończy się w chwili zdobycia przez jednego z graczy 7 dużych punktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s