Cribbage

Gra dla dwóch osób oparta na zasadach tradycyjnej anglosaskiej gry karcianej o tej samej nazwie. Cribbage dominowy powstał w latach II wojny światowej i grywany był w klubach oficerskich angielskich sił lotniczych.
Reguły gry w cribbage opracował w XVII w. poeta angielski J. Suckling. W krajach anglosaskich jest on jedną z najpopularniejszych gier w karty, zaś w USA dorównuje popularnością brydżowi. W Polsce gra ta właściwie jest nieznana. Tradycyjnie do notowania punktów służy płaska deszczułka z otworkami zwana… cribbage board! Dla uściślenia cribbage dominowy jest oparty na zasadach cribbage’a sześciokartowego. Klasyczny cribbage to gra dla dwóch osób i rozdaje się w niej po 5 kart dla każdego z graczy.

Cel: zdobyć 61 punktów
Liczba graczy: 2
Kombinacje
Kamień liczy się w grze jako całość czyli bierze się pod uwagę sumę oczek na obu jego połówkach.
Para: dwa kamienie o takiej samej liczbie oczek
Para królewska: trzy kamienie o takiej samej liczbie oczek
Podwójna para królewska: cztery kamienie o takiej samej liczbie oczek
Sekwens: trzy lub więcej kamieni o kolejnej liczbie oczek
Piętnastka: dwa lub więcej kamieni o sumie oczek równej 15
Trzydzieści jeden: trzy lub więcej kamieni o sumie oczek równej 31
Rozdanie: po 6 kamieni
Otwarcie: Pierwszego otwierającego wyznacza się przez losowanie. Potem gracze są otwierającymi na przemian. Każdy z graczy wybiera dwa dowolne ze swoich kamieni i odkłada je zakryte na stół. Cztery leżące na stole kamienie tworzą „krib”. Następnie przeciwnik otwierającego wyciąga z talonu kamień startowy i odsłania go. Jeżeli kamień startowy jest dubletem to gracz otrzymuje jeden punkt.
Przebieg gry
Gra składa się z dwóch części zwanych: rozgrywka i rozliczenia.
Rozgrywka
Część ta składa się z kilku cykli. Gracze kolejno wykładają po jednym kamieniu tak, aby położony kamień tworzył z wyłożonymi poprzednio określoną regułami, punktowaną kombinację. Każdy gracz dokłada kamień i głośno oznajmia sumę oczek na kamieniach leżących na stole. Maksymalna dozwolona suma w jednym cyklu wynosi 31. Jeżeli gracz nie może dołożyć kamienia bo suma przekroczyłaby 31 wtedy pasuje mówiąc: „dalej!”. Drugi gracz kontynuuje dokładanie do momentu, gdy też zmuszony jest spasować i powiedzieć: „dalej!”. Gdy obaj gracze zadeklarowali już „dalej”, ten, na którego przypada kolejność wyłożenia karty, rozpoczyna następny cykl. Ponownie odliczy się oczka do 31 oraz stara się utworzyć kombinacje z kamieni wyłożonych w danym cyklu.
Rozgrywka toczy się do chwili wyłożenia wszystkich kamieni.
W rozgrywce punkty zdobywa się:

 • za parę – kamienie muszą być wyłożone kolejno – 2 punkty
 • za parę królewską – kamienie muszą być wyłożone kolejno – 6 punktów
 • za podwójną parę królewską – kamienie muszą być wyłożone kolejno – 12 punktów
 • za sekwens – kamienie nie muszą być (w odróżnieniu od punktów za pary, pary królewskie i podwójne pary królewskie) wykładane kolejno tuż po sobie w ustalonym porządku – tyle punktów ile jest kart w sekwensie (a więc 3 lub 4);
 • za piętnastkę – gracz dokłada kamień i ogłasza: „15” – otrzymuje się 2 punkty;
 • za trzydzieści jeden – gracz dokłada kamień i ogłasza: „31”- otrzymuje się 2 punkty;
 • za ostatni kamień – gracz dokłada kamień i jego przeciwnik mówi: „dalej!” lub nie ma już kamieni – otrzymuje się jeden punkt; jeżeli ostatnia wyłożona w ten sposób kość daje w sumie 31, gracz otrzymuje 2 punkty „za trzydzieści jeden”, lecz już bez punktu „za ostatnią kamień”; warto zauważyć, że w czasie jednego cyklu można kilka razy zdobyć po jednym punkcie „za ostatni kamień”: gdy jeden z graczy zadeklaruje „dalej!”, a drugi ma kilka „lekkich”, dających się jeszcze kolejno wyłożyć kamieni.

Rozliczenie
Do drugiego etapu gry pierwszy przystępuje przeciwnik otwierającego. Używając kamieni jakie zgrał podczas rozgrywki oraz kamienia startowego stara się stworzyć jak najwięcej punktowanych kombinacji. Nazywa się to „rozliczeniem ręki”. Następnie otwierający przeprowadza „rozliczenie ręki” dla swoich kamieni wraz z kamieniem startowym. Na koniec otwierający i tylko on przeprowadza „rozliczenie kriba” czyli z kamieni tworzących „krib” oraz kamienia startowego stara się stworzyć jak najwięcej punktowanych kombinacji. Za każdym razem gracze mają po pięć kamieni do tworzenia kombinacji.
W rozliczeniu punkty zdobywa się:

 • za parę – 2 punkty
 • za parę królewską – 6 punktów
 • za podwójną parę królewską – 12 punktów
 • za sekwens – tyle punktów ile jest kart w sekwensie (a więc 3 lub 4);
 • za piętnastkę – za każdą z osobna – otrzymuje się 2 punkty;

Punktacja
Zapis zdobytych punktów trzeba prowadzić na bieżąco, ponieważ grę kończy zdobycie przez jednego z graczy 61 punktow, choćby było to w toku rozgrywki lub rozliczenia.
Bardzo pomocny do liczenie punktów jest cribbage board ale nie jest on konieczny.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s