Moon

W grze tej trzech graczy stara się, posługując się kamieniami domina jak kartami, wziąć jak najwięcej lew. Rozgrywkę poprzedza licytacja podobnie jak w brydżu. W jednym rozdaniu można wziąć 7 lew zdobywając maksymalnie 21 punktów. Jest to wariant gry Texas 42.
Ilość graczy: 3
Talon: w grze tej używa się talonu składającego się z 22 kamieni; usuwa się wszystkie „mydła”” z wyjątkiem dubletu [0|0]
Cyfra
Domino dzielimy na 7 cyfr: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” i „szóstki”. Cyfra jest odpowiednikiem koloru w kartach. Każdy kamień poza dubletami przynależy do dwóch cyfr. Najcięższym kamieniem w każdej cyfrze jest dublet (jak as w kartach). W każdej partii jedna z cyfr obierana jest jako triumf. Waga kamieni od najcięższego jest następująca: dublet triumf, pozostałe triumfy, dublet a następnie pozostałe kamienie w cyfrze.
Rozdanie
Pierwszego rozdającego wybiera się przez losowanie. Potem rozdaje kolejny gracz z lewej. Rozdający miesza kamienie na stole. Każdy z graczy dobiera po 7 kamieni. Pierwsi dobierają przeciwnicy rozdającego, potem rozdający a pozostały jeden kamień przypadnie graczowi, który wygra licytację.
Licytacja
W każdym rozdaniu można zdobyć po 1 punkcie za każdą wziętą lewę. W licytacji każdy gracz zgłasza ile punktów ugra w danym rozdaniu. Licytacja rozpoczyna się od 4 punktów. Kolejni gracze przebijają ilość zadeklarowaną przez poprzednika lub pasują. Każdy gracz może licytować tylko raz. Maksymalnie można zdeklarować grę za 7 lub 21. Odzywka „21” oznacza podobnie jak „7” wzięcie wszystkich lew ale gra się wówczas o 21 punktów. Odzywka „21” nazywana jest „ustrzeleniem księżyca” i można nią przebić w licytacji odzywkę „7”
Gracz, który wygrał licytację bierze pozostały po rozdaniu kamień z talonu, odrzuca dowolny kamień ze swojej ręki, obiera triumfy i wychodzi pierwszym kamieniem.
Przebieg gry
Rozpoczyna gracz, który wygrał licytację. Pozostali gracze muszą wyjść kamieniem o tej samej cyfrze albo gdy nie mają takowego triumfem lub dowolnym kamieniem. Za cyfrę, do której muszą dołożyć pozostali gracze uważa się połówkę o większej liczbie oczek z wyjątkiem triumfów. Lewę zgarnia gracz, który wyszedł najcięższym kamieniem i wychodzi do następnej.

przykład: triumfy „dwójki”; gracz A wychodzi [3|4]; cyfrą wyjścia jest 4; gracz B wychodzi [5|1] (nie ma „czwórek” ani triumfów); gracz C zgarnia lewę kamieniem [6|4] i musi wyjść do kolejnej lewy itd.

Rozdanie kończy się po zgraniu wszystkich kamieni.
Punktacja
Gracz zdobywa 1 punkt za każdą wziętą lewę. Gracz, który wygrał licytację dopisuje do swojego konta ilość punktów jakie deklarował jeżeli je ugrał albo odejmuje jeżeli ich nie ugrał. Pozostali gracze dopisują do swoich kont zdobyte punkty. Konta mogą mieć wartość ujemną.
Rozgrywkę prowadzi się do 21 punktów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s