Mydełko Fa

W grze tej gracze starają się, posługując się kamieniami domina jak kartami, wziąć jak najwięcej lew. Gra ta jest wzorowana na staropolskiej grze w karty zwanej Pamfil, popularnej w Polsce w epoce Oświecenia oraz wczesnego Romantyzmu. Gra ta rozgrywana była w trzy osoby tzw. talią skatową (czyli 32 karty, od siódemek). Jej nazwa pochodziła od najstarszej figury – pamfila czyli dupka żołędnego (walet trefl). W wersji dominowej tę rolę pełni „podwójne mydło” zwane tutaj „mydełkiem fa”.

Ilość graczy: 3
Parafia
Domino dzielimy na 7 parafii: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” i „szóstki”. Parafia jest odpowiednikiem koloru w kartach z tą różnicą, że w dominie każdy kamień (poza dubletami) przynależy do dwóch parafii. Najcięższym kamieniem w każdej parafii jest dublet (jak as w kartach). Jednak kamieniem, który bije wszystkie inne jest dublet [0|0] czyli mydełko fa. W każdym rozdaniu jedna z parafii jest obierana losowo („wyświęcana”) jako atu. Starszeństwo kamieni jest następujące: mydełko fa, dublet atu, pozostałe kamienie atu, dublet nie-atu, pozostałe nie-atu.
Rozdanie
Pierwszego solistę wybiera się przez losowanie. Potem gracze są solistami po kolei. Solista miesza kamienie na stole. Każdy z graczy dobiera po 5 kamieni. Pierwsi dobierają przeciwnicy solisty. Solista odkrywa jeden kamień z talonu. Połówka z większą ilością oczek będzie atu w danym rozdaniu. Solista ma przywilej wymiany dowolnej ilości kamieni, jakie dobrał, na nowe z talonu.
Jeżeli gracz po rozdaniu (a solista po wymianie) ma w ręku pięć kamieni z jednej parafii, wygrywa rozdanie bez rozgrywki (tzw. mucha). Jeżeli więcej niż jeden gracz ma muchę to wygrywa ten kto ma „najlżejszą” muchę.
Przebieg gry
Do pierwszej lewy wychodzi solista. Przeciwnicy wychodzącego muszą wyjść kamieniem z tej samej parafii. Za parafię, do której powinien dołożyć kamień gracz, uważa się połówkę o większej liczbie oczek lub połówkę z atu. Jeśli gracz nie ma pasującego kamienia może wyjść atu lub mydełkiem fa (przebijając) albo dowolnym kamieniem (najlżejszy kamień). Lewę zgarnia gracz, który wyszedł najcięższym kamieniem i wychodzi do kolejnej. Dodawanie do parafii i przebijanie jest obowiązkowe.

przykład:
triumfy „dwójki”
gracz A wychodzi [3|4] (cyfrą wyjścia jest 4), gracz B daje [1|4], gracz C wychodzi [6|4] i zgarnia lewę
gracz C wychodzi [4|2] (cyfrą wyjścia jest 2 – triumf), gracz A wychodzi [2|2] (as triumf), gracz B – [0|2], lewę zgarnia B

Rozdanie kończy zgraniu wszystkich kamieni.
Punktacja
Solista, który wziął mniej niż 2 lewy odejmuje od swojego konta 3 punkty. Za wzięcie 2 lew nie otrzymuje on punktów. Jeżeli wziął więcej niż 2 lewy zdobywa 1 punkt za każdą wziętą lewę. Przeciwnik solisty zawsze zdobywa 1 punkt za każdą wziętą lewę. Mucha to 5 punktów. Zdobyte punkty liczą się podwójnie jeżeli gracz ma w zdobytych kamieniach mydełko fa. Rozgrywkę prowadzi się do 61 punktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s