Reveille

W grze tej dwóch graczy stara się, posługując się kamieniami domina jak kartami, wziąć jak najwięcej lew. Gra składa się z dwóch części. W pierwszej dobiera się z talonu i gra przebiega bez atu. Drugą część rozgrywki poprzedza licytacja podobnie jak w brydżu i wygrywający licytację obiera atu. Jest to wariant gry Texas 42.

Ilość graczy: 2
Cyfra
Domino dzielimy na 7 cyfr: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” i „szóstki”. Cyfra jest odpowiednikiem koloru w kartach. Każdy kamień poza dubletami przynależy do dwóch cyfr. Najcięższym kamieniem w każdej cyfrze jest dublet (jak as w kartach). W każdej partii jedna z cyfr obierana jest jako triumf. Waga kamieni od najcięższego jest następująca: dublet triumf, pozostałe triumfy, dublet a następnie pozostałe kamienie w cyfrze.
Kamienie punktujące
Są dwa rodzaje kamieni, których zebranie daje punkty:
„10” – [5|5] i [4|6]; dają po 10 punktów
„5” – [1|4], [2|3] i [5|0]; dają po 5 punktów
w sumie wszystkie kamienie punktujące dają razem 35 punktów
Rozdanie
Pierwszego otwierającego wybiera się przez losowanie. Potem gracze są otwierającymi na przemian. Otwierający miesza kamienie na stole. Każdy z graczy dobiera po 7 kamieni. Pierwszy dobiera przeciwnik otwierającego.
Przebieg gry
Partia składa się z dwóch części: przed i po licytacji. Pierwszy rozpoczyna otwierający wychodząc dowolnym kamieniem. W pierwszej części przeciwnik wychodzącego żeby wziąć lewę musi wyjść kamieniem o większej liczbie oczek ale z tej samej cyfry lub przebić dubletem z tej cyfry (analogicznie jak dołożenie do koloru w kartach). Za cyfrę, do której powinien dołożyć kamień drugi gracz uważa się połówkę o większej liczbie oczek. W pierwszej części gracz nie ma obowiązku wyjścia do cyfry (koloru) ani przebijania. Po każdej lewie gracze dobierają po jednym kamieniu z talonu, przy czym pierwszy dobiera ten, który przegrał lewę. Gracz, który wziął lewę, wychodzi do następnej jako pierwszy.
Druga część rozgrywki następuje w momencie, kiedy zostaną pobrane wszystkie kamienie z talonu. Drugą część poprzedza licytacja.
W każdym rozdaniu gracz może zdobyć maksymalnie 42 punkty: po 1 punkcie za każdą wziętą lewę oraz 35 punktów za wzięcie wszystkich kamieni punktujących. W licytacji każdy gracz zgłasza ile punktów ugra w danym rozdaniu. Licytacja rozpoczyna się od 4 punktów (maksymalna odzywka: 42). Kolejno gracze przebijają ilość zadeklarowaną przez poprzednika lub pasują. Gdy obaj gracze zrezygnują z licytacji rozdanie powtarza się od początku. Gracz, który wygrał licytację obiera triumfy i wychodzi pierwszym kamieniem. Przeciwnik wychodzącego musi wyjść kamieniem o tej samej cyfrze albo gdy nie ma takowego triumfem lub dowolnym kamieniem (jest to w tym przypadku najlżejszy kamień). Za cyfrę, do której musi dołożyć przeciwnik uważa się połówkę o większej liczbie oczek albo cyfrę obraną jako triumf. Lewę zgarnia gracz, który wyszedł najcięższym kamieniem i wychodzi do kolejnej.

przykład: triumfy „dwójki”; gracz A wychodzi [3|4]; cyfrą wyjścia jest 4; gracz B zgarnia lewę kamieniem [6|4]; gracz B wychodzi [4|2]; cyfrą wyjścia jest 2 (triumf); gracz A wychodzi [2|2] i zgarnia lewę itd.

W drugiej części rozgrywki (po licytacji) zmieniają się zasady zgrywania kamieni: istnieje obowiązek dorzucania do cyfry (koloru) oraz obowiązek przebijania atutem, gdy nie ma się kamienia w cyfrze (kolorze) wyjścia.
Rozdanie kończy się po zgraniu wszystkich kamieni.
Punktacja
Gracz zdobywa 1 punkt za każdą wziętą lewę oraz punkty za wzięte kamienie punktujące. Jeżeli gracz ugrał to co licytował to zdobywa 1 duży punkt. W przeciwnym przypadku duży punkt zdobywa jego przeciwnik.
Rozgrywkę prowadzi się do 7 dużych punktów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s