Texas 42

Gra znana również jako Forty Two czyli 42. Gra ta powstałą około 1885 roku w Teksasie. Stworzyło ją dwóch nastoletnich baptystów, którym wiara zakazywała gry w karty. W grze tej dwie pary grając przeciw sobie starają się, posługując się kamieniami domina jak kartami, wziąć jak najwięcej lew. Rozgrywkę poprzedza licytacja podobnie jak w brydżu. Maksymalnie para może wziąć 7 lew w partii zdobywając maksymalnie 42 punkty. Gra ta jest bardzo popularna w USA, gdzie poświęcono jej wiele publikacji.
Ilość graczy: 4 grających parami czyli 2 na 2
Cyfra
Domino dzielimy na 7 cyfr: „mydła”, „jedynki”, „dwójki”, trójki”, „czwórki”, „piątki” i „szóstki”. Cyfra jest odpowiednikiem koloru w kartach. Każdy kamień poza dubletami przynależy do dwóch cyfr. Najcięższym kamieniem w każdej cyfrze jest dublet (jak as w kartach). W każdej partii jedna z cyfr obierana jest jako triumf. Waga kamieni od najcięższego jest następująca: dublet triumf, pozostałe triumfy, dublet a następnie pozostałe kamienie w cyfrze.
Kamienie punktujące
Są dwa rodzaje kamieni, których zebranie daje punkty:
„10” – [5|5] i [4|6]; dają po 10 punktów
„5” – [1|4], [2|3] i [5|0]; dają po 5 punktów
w sumie wszystkie kamienie punktujące dają razem 35 punktów
Rozdanie
Pierwszego rozdającego wybiera się przez losowanie. Potem rozdaje kolejny gracz z lewej. Rozdający miesza kamienie na stole. Każdy z graczy dobiera po 7 kamieni. Pierwsi dobierają przeciwnicy rozdającego, potem jego partner a pozostałe 7 kamieni przypada rozdającemu.
Licytacja
W każdym rozdaniu para może zdobyć maksymalnie 42 punkty: po 1 punkcie za każdą wziętą lewę oraz 35 punktów za wzięcie wszystkich kamieni punktujących. W licytacji każdy gracz zgłasza ile punktów ugra w danym rozdaniu jego para. Licytacja rozpoczyna się od 30 punktów. Kolejni gracze przebijają ilość zadeklarowaną przez poprzednika lub pasują. Każdy gracz może licytować tylko raz. Licytację rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. Gracz, który wygrał licytację obiera triumfy i wychodzi pierwszym kamieniem.
Przebieg gry
Rozpoczyna gracz, który wygrał licytację. Pozostali gracze muszą wyjść kamieniem o tej samej cyfrze. Za cyfrę, do której muszą dołożyć pozostali gracze uważa się połówkę o większej liczbie oczek albo cyfrę obraną jako triumf. Gdy gracz nie posiada kamienia należącego do danej cyfry, może wyjść dowolnym kamieniem albo przebić triumfem. Lewę zgarnia gracz, który wyszedł najcięższym kamieniem.
Rozdanie kończy się po zgraniu wszystkich kamieni.
Punktacja
Para zdobywa 1 punkt za każdą wziętą lewę oraz punkty za wzięte kamienie punktujące. Jeżeli para zdobyła ilość punktów większą niż licytowała to obie pary dopisują do swoich kont zdobyte punkty. Jeżeli para nie zdobyła ilości punktów licytowanych to nie otrzymuje punktów a jej przeciwnicy dopisują do swojego konta zdobyte punkty oraz premię równą ilości punktów licytowanych przez przeciwników.
Rozgrywkę wygrywa para, która pierwsza zdobędzie lub przekroczy 250 punktów. Jeżeli po zakończeniu rozdania obie pary przekroczyły 250 punktów to wygrywa ten duet, który ma ich więcej.

przykład:
Para A licytowała 30 punktów a ugrała 35
Para A otrzymuje 35 punktów, para B otrzymuje 7 punktów
Para A licytowała 37 punktów a ugrała 35
Para A otrzymuje 0 punktów, para B otrzymuje 44 punkty bo 7 ugrali sami oraz 37 za nie ugraną partię pary A

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s