Karaiby: dominowy raj…

Karaiby czyli Wyspy Karaibskie położone są pomiędzy kontynentami obu Ameryk. W ich skład wchodzą między innymi: Kuba, Jamajka, Dominikana, Portoryko oraz Barbados. Co łączy te kraje? Otóż wszędzie tam króluje gra w domino. Jest to ulubiony sposób spędzania wolnego czasu mieszkańców tego regionu. Na Dominikanie gra w domino jest tak powszechna, że kraj ten żartobliwie określany jest jako „Dominokana”. Gra, która w Polsce jest uważana za grę dla dzieci tam rozgrywana jest przez dorosłych. Widok dorosłych mężczyzn, namiętnie dokładających kamień do kamienia, jest tam na porządku dziennym. Dlaczego gra, która narodziła się w Chinach stała się tak popularna w tak odległym i wydawałoby się odizolowanym zakątku świata?
Może dlatego, że komplet do gry w domino jest stosunkowo tani. Raz zakupiony będzie służył całej rodzinie i przyjaciołom przez długie lata. Domino jest trwałe. W przeciwieństwie do kart nie boi się deszczu, morskiej wody i piachu. Nie porwie go wiatr. Zabrudzone łatwo można wyczyścić. Domino można zabrać wszędzie i wszędzie znajdzie się miejsce, czas i chętni do rozgrywki.

karaiby1_800

Domino jest trwała częścią kultury latynoskiej. Emigrujący za chlebem mieszkańcy tego regionu (głównie do Stanów Zjednoczonych) mają w pamięci żywy obraz swoich dziadków i ojców, którzy po zachodzie słońca przy wyciągniętych na ulicę stolikach zasiadali, aby rozegrać partyjkę domina. Pamiętają rodzinne spotkania, podczas których wujowie wprowadzali ich w arkana tej zdawałoby się łatwej zabawy. Pamiętają jak będąc dzieciakami byli uciszani przez dziadka, który nie mógł skupić się podczas partyjki w domino.
Również obecnie w kubańskich czy portorykańskich dzielnicach Nowego Jorku czy Miami wiekowi mężczyźni w kapeluszach oraz muskularni młodzieńcy ze złotymi łańcuchami na szyjach zasiadają aby dokładać magiczne 28 kamieni, rozmawiając przy tym po hiszpańsku i pociągając piwo przy dźwiękach salsy. Stolik w mgnieniu oka przeistacza się w arenę walki. Podobnie jak w życiu pojawiają się radość z wygranej i chęć rewanżu za przegrany pojedynek. Latynoski temperament podgrzewa jeszcze atmosferę współzawodnictwa. Wiele znajomości rodzi się i umiera przy stoliku do gry w domino. Nawet najlepsi przyjaciele potrafią pokłócić się i stać się wrogami na lata po niefortunnym zgraniu dominowego kamienia.
W domino można grać na wiele sposobów. Jedna z teorii głosi, że jest tyle odmian domina, ilu grających w tę szlachetną grę. Jedną z ulubionych na Karaibach odmian jest gra parami czyli dwóch na dwóch. Siedzący naprzeciw siebie gracze podobnie jak w wielu grach w karty tworzą duet, który gra przeciwko drugiej parze. Taka gra wymaga zgrania i współpracy partnerów. Ważny jest w niej nieformalny, pozawerbalny kontakt między nimi. Niebagatelne znaczenie mają drobne gesty i subtelne sygnały, które informują partnera o strategii gry. Oczywiście formalnie porozumiewanie się między partnerami jest niedozwolone i uważne za oszustwo w grze. Wielu graczom wystarczy drobny sygnał, ponieważ jeden rzut oka na łańcuch kamieni na stole pozwala im dokładnie wiedzieć, jakie kamienie są jeszcze w rękach przeciwników i partnera.

karaiby2_800

Prawie wszędzie na Karaibach gra się poczciwym dominem szóstkowym, którego komplet składa się z 28 kamieni. Jednakże na Kubie w powszechnym użyciu jest domino dziewiątkowe, którego komplet składa się z 55 kamieni z oznaczeniami od 0 do 9 kropek. Wizerunek taki został utrwalony w filmie „Buena Vista Social Club”, gdzie występujący w nim muzycy grają posługując się właśnie takim dominem.
Dla Latynosów gra w domino to sport podobnie jak gra w pokera czy brydża. Okazjonalnemu graczowi takie określenie na dziecięcą grę o prostych zasadach i wydawałoby się niewyszukanej strategii wydaje się mocno przesadzone. Ale osoba, która widziała kiedykolwiek latynoskich graczy w akcji, nie ma już tych wątpliwości. Kładzione z hukiem kamienie, że aż stół trzeszczy. Uszczypliwe uwagi pod adresem przeciwnika, żeby choć na chwilę stracił koncentrację i popełnił błąd. Sztuka blefu doprowadzona do perfekcji. Od położenia pierwszego kamienia niewinne dokładanie kamieni przeistacza się w szybko toczące się przedstawienie, w fiestę gdzie salsa i cygara, rum i piwo, mają takie same znaczenie jak małe kamienie z kropkami. Bazując na tej pasji jedna z sieci telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych na swoim hiszpańskojęzycznym kanale rozpoczęła nadawanie relacji z rozgrywek w domino. Ma ona nadzieję, że domino dorówna popularności pokerowi, z którego relacje na stałe zagościły na wielu kanałach telewizyjnych.

karaiby3_800

Na Karaibach domino jest królem. Dlatego wiele firm z Karaibów oraz z rejonów USA gdzie zamieszkuje duża populacja Latynosów jako gadżety reklamowe wybiera komplety domina z logiem firmy na rewersie kamieni albo na pudełku zamiast firmowych długopisów lub kubków. Również popularność domina wykorzystywana jest w polityce. Wielu polityków z Karaibów grywa publicznie organizując wręcz dominowe ustawki. Grają również znane osobistości odwiedzające Karaiby jak Bill Clinton na Dominikanie czy książę Karol na Montserrat.

karaiby4_800

Jeżeli chcesz grać jak na Karaibach polecam grę parami (Domino Latino, Doscientos, Quinientos) lub w stylu wprost z Jamajki (Jamaica, French) a szczęśliwym posiadaczom domina dziewiątkowego grę w stylu kubańskim (Longana, Domino Kubańskie).

[Kuba Libre © 2006-2019]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s