Zabij Kozła

W moskiewskim Parku Gorkiego latem i zimą przy stoliczkach spotykają się starsi panowie. W coś grają. Jeden mówi ryba i wszyscy odkładają kamienie na stolik. Jeżeli spytasz ich w co grają odpowiedzą zabijamy kozła. Patrzysz na stolik i dziwisz się Zabijają! Czym? Dominem!?

rosja1_800

Mało kto o tym wie, że domino było grą znaną na terenie carskiego imperium jeszcze przed rewolucją, przetrwało ją i za Sojuza miało się jeszcze lepiej bo grano w nie powszechnie a wielu miejscach dawnego ZSRR grywa się do dziś. Ciekawostką jest również to, że potocznie po rosyjsku zamiast grać w domino (играть в домино) mówi się zabić kozła (забивать козла). Jest to oczywiście idiom ale może dziwić jako nazwa gry tak spokojnej i przez wielu uważanej za grę dla dzieci. Zabijanie kozła to tradycyjny i posiadający wiele lokalnych odmian sposób gry w domino. Gracze posługują się też swoisty slangiem. Kamienie dobierają z bazaru (talonu). Wspominana już ryba to sytuacja gdy gra ulegnie zablokowaniu. Remis przy rybie to jajca. A dominowy gracz to po prostu dominosznik.

rosja2_800

Nic dziwnego, że domino było bardzo popularne w czasach ZSRR, skoro było wielką, powszechnie znaną namiętnością Leonida Breżniewa. Jak ważne było domino w życiu człowieka, który przez dwie dekady był niekwestionowanym liderem i strażnikiem komunizmu bloku wschodniego świadczą wpisy w jego prywatnym dzienniku dotyczące domina, które sąsiadują z przemyśleniami ideologiczno – biograficznymi. Mawiał, że jest to gra niezwykle pożyteczna ponieważ wymaga precyzyjnych kalkulacji, przebiegłości, wyczucia przeciwnika. A w beznadziejnej sytuacji robimy rybę (doprowadzamy do blokady) czyli robimy dobrą minę do złej gry. Grywał ze swoją żoną, rodziną, członkami politbiura, ochroniarzami, lekarzem, fotografem….

rosja3_800

Ale pojawienie się domino na tamtych terenach nie należy przypisywać komunistom. Myślę, że dotarło tam dużo wcześniej, głównie za sprawą wojen napoleońskich oraz dzięki licznym nie tylko kontaktom wojskowym z Zachodem Europy w tym głównie z Francją. W XIX wieku stukano dominem zarówno w pałacach jak i kawiarniach tamtejszych miast. W domino grywał nawet ostatni car Mikołaj II o czym pisał w listach do swojej ukochanej żony. W domino grano na terenie całego imperium. Dlatego obecnie dominowych graczy spotkamy w Odessie, Lwowie, Bucharze, Suchumi, Norylsku czy Tbilisi.

rosja4_800

Domino przetrwało komunizm i dalej ma tam sporą grupie fanów, którzy chcą nadać tej grze nowy wymiar. Wielbiciele 28 kamieni chcą, żeby domino nie było kojarzone z grupką kłócących się przy grze pijaczków. Uważają, że taki wizerunek to zły przykład dla młodzieży. Pragną żeby domino weszło na salony w takim stylu jak np. w Barcelonie gdzie w jednej z restauracji przy blisko 100 dominowych stolikach gromadzą się gracze, w tym wiele kobiet, by w klubowej atmosferze spędzić mile czas i zadominować. I temu mają służyć plenerowe dominowe turnieje (przy browarku):

rosja6_800

Kino, wino i domino to, według żartobliwego rosyjskiego zwrotu, rozrywki jakim przystoi oddawać się mężczyźnie w sile wieku. W czasie zabijania kozła gracze stosują szereg endemicznych reguł niespotykanych w innych zakątkach świata, czyniących grę pełną ryzyka i hazardu, idealną dla męskich środowisk takich jak wojsko czy więzienie. Dlatego na blogu umieściłem kilka znalezionych przeze mnie w czeluściach internetu gier typu сделано в СССР. Podstawowy wariant zamieściłem pod amerykańską nazwą: Goat (Kozioł) a jego wariant z bardziej zakręconą punktacją to Sea Goat (Morski Kozioł). Gry z jednym spinnerem to Donkey (gra w w osła) i CzCzW (skrót od: Człowiek Człowiekowi Wilkiem). Różnią się one punktacją lecz nie jest ona tak skomplikowana jak w podobnej do nich gry Homo Homini Lupus, która jest jednak przeznaczona tylko i wyłącznie dla czterech raczy. Grą dla czterech graczy ale grających parami  jest Generał, którym należy uznać za odmianę Latino Domino z bardzo oryginalną, hazardową punktacją. Leczy chyba najbardziej unikalną grą jaką znalazłem na rosyjskojęzycznej stronie internetowej jest Kiełbasa.

rosja5_800

[Kuba Libre © 2008-2022]

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s