Tradycyjna gra anglosaska, której pierwowzorem był Muggins. Jej cechą charakterystyczną jest to, że gracz dokłada kolejny kamień do łańcucha zgodnie z klasycznymi zasadami ale stara uczynić to w taki sposób, żeby suma oczek na końcach łańcucha była podzielna przez 3 lub 5.
W grze tej ważne jest to, że punkty zbierane są w jej trakcie a nie tylko po zakończeniu partii. Obecnie gra popularna jest w angielskich pubach. Według jej zasad rozgrywane są też turnieje.
Cel: zdobyć dokładnie 61 punktów
Liczba graczy: 2-4
Rozdanie: 2 graczy – 7 kamieni, 3 lub 4 graczy – 5 kamieni
Spinner: brak
Otwarcie: pierwszą partię zaczyna gracz wybrany przez losowanie a każdą następną kolejny z lewej; gracz wychodzi dowolnym kamieniem
Dobieranie: tak długo aż gracz wyciągnie kamień, który może od razu zgrać
Zasady gry:
- liczba oczek stykających się połówek kamieni musi być identyczna;
przykład: [5|1][1|3][3|2] - każdy gracz w swojej kolejce dokłada tylko jeden kamień
- jeżeli gracz nie ma kamienia, który może zgrać musi dobierać z talonu lub jeżeli talon jest pusty to opuszcza kolejkę (pasuje)
- dublety dokłada się prostopadle do łańcucha
Koniec partii:
- przez domino!: jeden z graczy jako pierwszy wyłożył wszystkie swoje kamienie na stół; gracz ten wygrał daną partię „przez domino!”
- blokada: żaden z graczy nie może już zgrać kamienia na stół a talon jest już pusty
- jeden z graczy uzyskał 61 punktów i wygrał całą rozgrywkę
Zdobywanie punktów:
- po dołożeniu kamienia każdorazowo liczy się oczka z połówek kamieni na wszystkich końcach gałęzi układu
przykład: układ stołu, na którym suma oczek wynosi 4 - dublet na końcu ramienia liczy się podwójnie czyli [6|6] to 12 oczek, [5|5] to 10 oczek itd.
przykład: suma oczek na obu końcówkach wynosi 3; dublet [1|1] liczy się za 2 oczka - gracz dopisuje do swojego konta punkty jeżeli suma oczek jest podzielna przez 3 (czyli 3, 6, 9, 12, 15) lub przez 5 (czyli 5, 10, 15, 20) stosując zasadę, że każda „trójka” oraz „piątka” to punkt
przykład: gracz zdobywa 3 punkty bo suma oczek wynosi 9 (czyli 3„trójki”)przykład: gracz zdobywa 2 punkty bo suma oczek wynosi 10 (czyli 2 „piątki”)
przykład: gracz zdobywa 8 punktów bo 15 to 3 „piątki” oraz 5 „trójek”
- gracz, który wygrał partię „przez domino!” zdobywa dodatkowo 1 punkt
Rozgrywka: gra toczy się do momentu aż jeden z graczy w zapisie uzyska dokładnie 61 punktów; jeżeli gracz „punktuje” a suma jego punktów przekracza 61 to jego konto pozostaje bez zmian; pomocny przy prowadzeniu punktacji jest cribbage board.