Kostka Rubika 3x3x3

Jak ułożyć Kostkę Rubika (Rubik’s Cube)?

Kostkę Rubika najprościej ułożyć metodą LBL (Layer-By-Layer czyli warstwa po warstwie). Poniżej stosowana przeze mnie jedna z wersji tej metody.

Pierwszą warstwę układam intuicyjnie. Zaczynam od krzyża a potem odwracam kostkę i wkładam rogi z góry w dół stosując w zależności od potrzeby jeden z trzech malutkich algorytmów zwanych potocznie triggerami (pierwszy nazywa się Sexi Move, drugi – Sledgehammer a trzeci Hedgeslammer) :

trigery

Układając drugą warstwę stosuję dwa algorytmy za pomocą, których krawędź przemieszczam na prawy lub lewy bok jak na rysunku (bez niszczenia pierwszej warstwy):

rubik_2L

warto zauważyć, że ostatnie 4 ruchy w powyższych algorytmach to Hedgeslammer oraz Sledgehammer

Trzecią warstwę układam stosując cztery algorytmy kolejno: układam plus na ostatniej warstwie, układam rogi ostatniej warstwy w odpowiednich narożnikach, obracam narożniki we właściwe pozycja i na koniec układam krawędzie plusa na właściwych pozycjach.

Pierwsza algorytm docelowo służy do uzyskania plusa na ostatniej warstwie. Przekształca kropkę na ptaszka, ptaszka na minus a minus na plus:

rubik_3_LL

warto zauważyć, że środkowe 4 ruchy to Sexi Move

Drugi algorytm (znany jako Niklas) przemieszcza trzy narożniki układanej warstwy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, gdy czwarty róg pozostaje na swoim miejscu:

niklas

Trzeci algorytm (znany jako Sune) przekręca trzy narożniki zgodnie z rysunkiem gdy czwarty róg stoi w miejscu:

sune

Czwarty algorytm (Permutacja H) przemieszcza trzy ramiona plusa jak na rysunku, podczas gdy reszta kostki nie ulega zmianie:

last

Dodaj komentarz