Zdominowane radio

100 lat temu w USA rozpoczęła działalność pierwsza licencjonowana, komercyjna stacja radiowa w Pittsburghu. W 2017 roku Norwegia zakazał nadawania stacjom radiowym sygnału analogowego FM. Moje złote lata radia to „Trójka“ konsumowana na amplitunerze „Zodiak“ w latach 80-tych. Gdy upadła komuna przestałem jej słuchać. Już nie czułem, że Моя свобода – это радиоприемник. Potem parę razy próbowałem bez powodzenia wrócić do „Trójki“. Nawet podczas niedawnego pobyty TAM… Les temps changent. „Trójka“ staje się „Trujką”. Niechciani tam na fali protestu założą niszowe „Radio des Refusés” jako elitarny, epicki projekt dla aspirujących wykształciuchów pierwszego kręgu. Jedynym wygranym w tej całej sprawie i tak będzie artysta, którego produkcje tyle namieszają w cieniu mgły. Ja wiedziałem, że tak będzie: nie wystarczy zaśpiewać – potrzebny skandal (…) 35 lat temu siedziałbym przy radiu i nagrywał na kaseciaku przeboje i dżingle… Dziś nie mam nawet radia w samochodzie… Dziś niemal każdy z nas ma radio w telefonie. Nawet o tym nie pamiętamy. Mało kto dziś wie, że 70 lat temu w czasie hitlerowskiej okupacji Polacy mieli zakaz posiadania radia i musieli zdać odbiorniki najeźdźcom pod groźbą więzienia a nawet kary śmierci. A teraz mogłem bezkarnie słuchać polskiego radia nawet TAM….
Widoczne na zdjęciu radio to Radiola 26 – obiekt pożądania w latach 20-tych poprzedniego stulecia w USA, które zapewne towarzyszyło wielu dominowym zmaganiom na werandzie:

radiola26
Scena jak z „Gron gniewu“, którego to poszarpany egzemplarz z mojej kolekcji „kanonu na koniec XX wieku“ ostatnio nieudolnie poddałem amatorskiej renowacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s