Czy warto grać w domino z dziećmi?

… czyli edukacyjne wartości gry w domino.
Jednym z powodów powstania tej strony było propagowanie domina szerszemu gronu Polaków. Domino jest grą i formą spędzania wolnego czasu kultywowaną przez ludzi w różnym wieku. Posiada jednak pewne szczególne cechy, które czynią ją grą przydatną w edukacji dzieci. Osobiście uważam za godne pokreślenia trzy takie cechy:
1) Domino pomimo prostoty zasad wymaga jednak strategicznego myślenia.
2) Domino stanowi doskonałe ćwiczenie arytmetyczne.
3) Domino jako gra ma szczególne walory towarzyskie.

Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze.
Domino standardowo bazuje na dopasowywaniu identycznych motywów na dwóch elementach. Jest to jedna z najprostszych operacji wymagających wysiłku umysłowego. Uczy w ten sposób spostrzegawczości i jest doskonałym ćwiczeniem pamięci. Większości gier w domino można nauczyć się w 3 minuty. Są zarówno proste do nauczenia jak i proste do zastosowania w grze. Proste gry mogą być naturalnym wprowadzeniem do gier bardziej skomplikowanych. Komplet domina szóstkowego składa się z 28 kamieni. Dzięki temu wszelkie zagadnienia taktyczno-strategiczne są łatwe do zrozumienia i stosowania w praktyce.
Fizycznie komplet domina jest zwarty i dostatecznie mały żeby zabierać go wszędzie. Kamienia trudno zniszczyć i jednocześnie ciężko je zgubić. Kamienie są na ogół na tyle ciężkie żeby nie porwał ich wiatr chyba, że gracie w trakcie huraganu.
W grach w domino łatwo kontrolować długość rozgrywki. Wystarczy ustalić sensowny limit w punktacji aby nie znudzić młodego gracza.
Domino szóstkowego uważane jest w Europie za grę tradycyjną i na stałe związane z naszą kulturą. Komplet domina znajduje się w prawie każdym polskim domu. Jeżeli go nie posiadasz możesz kupić go w sklepie z zabawkami jak również poprzez internet.

Myśl to nie boli!
Bazujące na prostych zasadach, domino uważa się z doskonałe wprowadzenie do gier strategicznych oraz strategicznego sposobu myślenia.
Ilość ruchów jakie ma do dyspozycji gracz w domino jest stosunkowo mała. Bardzo często gracz ma tylko jedną możliwość ruchu. Taki proces decyzyjny jest czyni grę prostszą dla młodego i niedoświadczonego gracza ale nie pozbawia go możliwości podejmowania słusznych i logicznych decyzji.
Domino jak każda gra strategiczno-losowa oparta jest na szczęściu w dobieraniu kamieni. Ogranicza to prowadzenie skomplikowanych i wielowątkowych analiz oraz przewidywania sytuacji w grze na wiele ruchów do przodu. Gracz dostosowuje raczej swoje posunięcia do aktualnej sytuacji punktowej niż wiąże je z przyjętą skomplikowaną strategią. Element losowy sprawia, że nowicjusz może wygrać z graczem doświadczonym.
Niemniej jednak domino wymaga strategicznego myślenia, żeby grać w nie naprawdę dobrze. Pamiętajmy bowiem, że znacznie losu jest niwelowane poprzez fakt, że przy grze „na poważnie” o zwycięstwie decyduje nie jedno ale kilka rozdań.
Gry strategiczne dają generalnie szansę do analitycznego myślenia ale również poprzez doświadczenie wpływają na umiejętności naturalnego, empirycznego przyswajania wiedzy oraz analizy.
Domino uczy młodego gracza cierpliwości w wyborze właściwego ruchu. Uczy również podejmowania samodzielnych decyzji w oparciu o doświadczenia wynikające z rozegranych partii. W miarę gromadzenia doświadczeń cała radość z wygranych rozdań będzie bowiem wynikać coraz częściej z sukcesywnego i samodzielnego odkrywania zasad dobrych i złych posunięć.

Licz kropki!
W przypadku wielu dzieciaków praktyczne ćwiczenie prostych działań arytmetycznych z pomocą domina jest na równi ważne jak możliwość strategicznego myślenia. Gra w domino wymaga bowiem umiejętności dodawania i odejmowania małych liczb. Godną polecenia jest gra Matador, w której stykające się z sobą połówki kamieni nie są identyczne ale suma oczek na obu połówkach musi wynosić siedem.
Kolejnym stopniem dominowego wtajemniczenie są gry na punkty, w których gracz stara się zdobywać punkty za odpowiednią kombinację kamieni na stole. W grach na punkty kiedy gracz planuje, który kamień zgrać, musi na ogół w każdym ruchu obliczyć sumę oczek na końcówkach gałęzi układu. W swojej kolejce powinien położyć kamień, który pozwoli mu „zapunktować”. Wybór właściwego kamienia wymaga od gracza rozwiązania „w myśli” prostego równania z jedną niewiadomą. Klasyczną grą na punkty jest Muggins. Jest to najpopularniejszy sposób gry w domino w internecie.

Sposób na nudę
Niewątpliwą zaletą domina jest możliwość rozegrania jednym kompletem domina gier o przeróżnych zasadach.Dzięki temu można bez trudu dobrać grę odpowiednią dla liczby i doświadczenia graczy. Proste gry w domino z klasycznym sposobem dokładania są odpowiednie, żeby wprowadzić młodego gracza w świat 28 kamieni. W miarę wzrostu umiejętności polecam gry na punkty. Liczne warianty pozwalają na „odświeżenie” rozgrywki. Wprowadzenie nawet małej zmiany w grze już znanej zapobiega nudzie. Nawet mała modyfikacja zasad zmusza bowiem do rozwiązywania nowych problemów. Jednym z najciekawszych sposobów gry jest tzw. „domino partnerskie” czyli „dwóch na dwóch”. Jeżeli uważamy, że o grze „solo” wiemy już wszystko „domino partnerskie” będzie dla nowym wyzwaniem. Nauczy ono młodego gracza komunikacji i współpracy z partnerem, która jest cenną umiejętnością w dorosłym życiu.

Bądź gotów….
Domino to znakomita gra towarzyska. Dzięki idealnemu wyważeniu wpływu losu oraz umiejętności, dzieci są znakomitymi partnerami w tej grze. Dzieciaki szybko to wyczuwają. Element współzawodnictwa jest w dominie ważnym środkiem wychowawczym. Dlatego wspaniale uczy ono godnego przyjmowania porażki i umiejętnego wyrażania radości ze zwycięstwa. Równie ważne jest dla mnie to, że jeżeli przegrywam to zawsze mogę usprawiedliwić to brakiem szczęścia w dobieraniu kamieni.
Bez wątpienia domino jest fajnym sposobem spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Nie przeszkadza w towarzyskiej rozmowie a kamienie nie boją się plam z jedzenia czy też napojów. Schowane w pudełka cierpliwie będą czekać aż powołasz je do pojedynku na stole…

[Kuba Libre © 2006-2007]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s